امروز پنج شنبه 29 شهریور 1397
  تماس با ما پست الکترونیک معرفی استان بوشهر جستجوی وکیل گالری تصاویر اطلاعیه های کانون صفحه اصلی

احترام به وکلا احترام به جامعه و سیستم قضایی
احترام به وکلا احترام به جامعه و سیستم قضایی

شاید این شعار که: "فرشته عدالت با دو بال وکالت و قضاوت قادر به پرواز است"، رساترین تعبیر از ارتباط تنگاتنگ وکالت با تأمین عدالت در جامعه باشد.به همین دلیل وکالت در دعاوی ؛ سابقه ای به قدمت پیدایش نهاد دادرسی حتی در ابتدایی ترین شکل آن در جوامع بشری دارد. وکلا همانند قضات دارای شخصیت و موقعیت اجتماعی ویژه هستند.تمایل دادرسان دردادگستری به انتخاب شغل وکالت ،پس از بازنشستگی، و اخیراً رزرو وکالت برای آنها توسط مرکز امور مشاورین قوه قضائیه ، حتی در زمان اشتغال به حرفه ی قضاوت ، موید برابری شخصیت و موقعیت اجتماعی وکیل وقاضی است. از سوی دیگر با توجه به جایگاه خاص تاریخی وکالت و رسالت ویژه وکیل در حل و فصل دعاوی و کمک به دادرسان در اجرای عدالت واهمیت این حرفه، خصوصاً با توجه به نقش بنیادینی که در حمایت از حقوق اساسی متهمان دارد، می بایست در راستای حفاظت از وکیل در نهایت تأمین حقوق افراد ملت، تدابیری اندیشیده شود. لذا در اکثر نظام های حقوقی جهان ،استقلال ،آزادی و مصونیت کیفری و حتی مصونیت مدنی به همراه شأن و منزلت وکیل دادگستری مورد پذیرش و احترام قرار گرفته است.

مدتی است قوه قضائیه با صدور بخشنامه ای این مصونیت و احترام را تحت شعاع قرار داده است. با توسل به این بخشنامه نیروهای انتظامی و حفاظتی وکلا را در ورودی دادگاهها مورد تفتیش بدنی قرار می دهند و از همراه آوردن موبایل توسط وکلا به صحن دادگاهها ممانعت به عمل می آید که البته این بخشنامه در سراسر کشور و حتی داگاههای حوزه قضایی استانها از جمله استان بوشهر هم بطور کامل و یکسان اجرا نمی شود .در این مقاله در نظر دارم تعارض این بخشنامه با قانون و آسیب های پیش روی این برخورد را به گوش مسئولین قضایی ، علی الخصوص در استان بوشهر برسانم. لذا در همین راستا به چند مورد از این تعارض ها و آسیب ها می پردازم.

اصولاً کرامت وحیثیت انسانها در هر کشوری از اصول اولیه و اساسی سیستم قضایی است.علی رغم اینکه تفتیش و بازرسی اشخاص در ورودی دادگاهها با قانون احترام به آزادی های مشروع و حفظ حقوق شهروندی در تعارض است، این رفتار با وکلا می تواند اثرات ناخوشایندی داشته باشد. وکلا علاوه برکرامت ذاتی انسانی دارای کرامت اکتسابی هستند که این اصل در قانون اساسی و قوانین دیگر جمهوری اسلامی ایران بصورت صریح وضمنی مورد تأکید قرار گرفته است. از آن جمله می توان به اصول 3،4،20،25 و165 قانون اساسی، قانون حفظ حقوق شهروندی و تبصره 3 مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام و همچنین قوانین مربوط به وکالت اشاره نمود. با توجه به ضرورت حضور وکیل در عرصه دفاع و دادخواهی ، باید اذعان داشت، تعیین وکیل موجب آرامش خاطر موکل و احقاق حقوق وی خواهد شد و پرواضح است که بر همین اساس می بایست مستقل از قوای حکومتی باشد و در برابرآنها در کمال آزادی و استقلال از حمایت های شغلی نیز بهره مند باشد. با اجرائی کردن این بخشنامه موکلی که همراه وکیل خود در ورودی دادگاههای شاهد تفتیش او است ،چگونه می تواند احساس آرامش وآسایش داشته باشد؟البته که تفتیش در موارد خاص مورد نظر قانونگذار بوده است و می بایست با توجه به ماده 97 قانون آیین دادرسی کیفری و اصول و قوانین دیگر در شرایط ویژه انجام شود و همانطور که در ماده قانونی مارالذکر گفته شد باید از حقوق اشخاص که در قوانین مورد تأکید قرار گرفته شده است مهم تر باشد. با توجه به این اصل، تفتیش اشخاص عادی نیز با طرز اجرایی شدن بخشنامه مورد مناقشه در تعارض است.اصولاًاصل برائت و بیگناهی و برابری اشخاص در برابر قانون از چنان درجه ی اهمیتی برخوردار است که نمی توان آن را با صدور چنین بخشنامه ای به مخاطره انداخت.بازرسی و برخورد مأمورین انتظامی و حفاظتی ورودی دادگاهها با وکلا که معمولاً خارج از رعایت ادب و حفظ شأن و کرامت وکیل دادگستری است می تواند به حق داشتن وکیل و حق دادخواهی اشخاص نیز آسیب برساند. حتی در مواقعی این امر باعث می شود وکلا به موقع به جلسه دادگاه خود نرسند. وکیلی که از ماهها، هفته ها و یا ساعت ها قبل از جلسه دادگاه خود را جهت دفاع از حیثیت ،جان،مال و ناموس اشخاص و همچنین کمک به سیستم قضایی در تظلم خواهی اشخاص آماده کرده است، دقایقی قبل از ورود به صحن دادگاه با برخوردی مواجه می شود که می تواند او و اشخاص جامعه را از یک دفاع کامل و دادرسی عادلانه محروم نماید. این قطعاً با اهداف و آمال سیستم قضایی در تعارض است. چرا که قوه قضائیه می بایست در این راستا نه تنها از چنین برخوردهایی که این حق را به خطر می اندازد جلوگیری نماید، بلکه باید در جهت نیل به آن تمام حمیّت و کوشش خود را نیز به کار گیرد.باید یادآور شد وکیلی که مطابق قانون می بایست در وکالت های تسخیری و معاضدتی از حقوق اشخاص جامعه دفاع کند و در اکثر مواقع این وکالتها بدون دستمزد می باشند، ـ اگرچه اصولاً مطابق قانون باید هر ساله از طرف قوه قضائیه و دادگستری استانها این حق الوکاله پرداخت شود ولی عملاً چنین اتفاقی نمی افتد ـ، چگونه و با چه انگیزه و امیدی در شرایطی که شأن حرفه ایش نادیده گرفته می شود این وظایف را به شکل درست و کامل انجام دهد؟

تفتیش وکلا توسط ضابطین قضایی در ورودی دادگاه ها، نه تنها همانطور که قبل تر گفته شد بدون رعایت حفظ و شأن و کرامت وکلا انجام می شود، بلکه خود می تواند امکان سوء استفاده احتمالی برخی مقامات و مأمورین را نیز فراهم آورد. در نهایت همانطور که گفته شد این بخشنامه و اجرایی کردنش آن هم به شکل سلیقه ای می تواند اثرات نابهنجاری در اجتماع داشته باشد، که امیدواریم قوه قضاییه در راستای جلوگیری از این روند و کشف و اجرایی کردن راه حلی مناسب اهتمام لازم را اتخاذ نماید. بی شک احترام به وکیل دادگستری می تواند قضات و سیستم قضایی را جهت رسیدن به اهداف عالیه، که همان برقراری عدالت و اجرایی کردن قوانین است یاری نماید و در مقابل بی اعتمادی به وکیل دادگستری، تفتیش و بازرسی و رفتارهای اینچنین که در یک کلام، شأن و منزلت قانونی وکیل دادگستری را تحت شعاع قرار می دهد، می تواند سیستم قضایی را از رسیدن به هدفهای پیش روی خود بازدارد.

 

 

                      عادل مقدس

               وکیل پایه یک دادگستری

نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
تلفن همراه :
وب سایت :
نظر :
 

  تماس با ما پست الکترونیک معرفی استان بوشهر جستجوی وکیل گالری تصاویر اطلاعیه های کانون صفحه اصلی  
استاد سید مصطفی محقق داماد استاد سید محمد هاشمی استاد افتخار جهرمی استاد داوود هرمیداس باوند استاد ابراهیم بیگ زاده استاد محمد علی اردبیلی استاد بهمن کشاورز استاد سید حسن امامی استاد مهدی شهیدی استاد جمشيد ممتاز استاد ايرج گلدوزيان استاد سید حسین صفائی استاد ناصر کاتوزیان استاد محمد جعفر جعفری لنگرودی دکتر محمد نصیری

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون وکلای دادگستری بوشهر می باشد. طراحی و توسعه : وکالت آنلاین